Pielęgniarstwo operacyjne, to nie tylko instrumentowanie do operacji ale również codzienne zmaganie się z dużą dawką wiedzy, nowości i wyzwań związanych z innowacjami zarówno w zakresie technik operacyjnych jak również specjalistycznego sprzętu.To także ciągła opieka nad pacjentem, który przebywa na bloku operacyjnym.  Pielęgniarka/Położna Operacyjna jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo procedur i różnego rodzaju czynności jakie wykonuje przy chorym operowanym,  a w szczególności musi posiadać wiedzę opartą na współczesnej sztuce jaką jest pielęgniarstwo operacyjne.

W tym roku  nasza konferencja przyjmie formę trzech paneli:

  • pierwszy z nich będzie dotyczyć zarówno chorych przebywających w obrębie bloku operacyjnego jak i po za nim,
  • drugi panel będzie obejmował zagadnienia w obszarze  prewencji zakażenia miejsca operowanego, co stanowi jedno z najczęstszych przyczyn infekcji, które mogą wystąpić u chorych operowanych. Za sprawą zaproszonych ekspertów pochylimy się nad zagadnieniami, które pozwolą zgłębić temat ZMO i podjąć wyzwanie w zakresie szeroko pojętej prewencji infekcji rany operowanej  w obrębie bloku operacyjnego,
  • trzeci panel, to odpowiedzialność zawodowa, która  obejmuje problem  zdarzeń niepożądanych jakie mogą się wydarzyć na sali operacyjnej z udziałem pielęgniarek operacyjnych. Stało się już tradycją łódzkich spotkań pielęgniarek i położnych operacyjnych , że zagadnienia prawne są istotną częścią każdej konferencji. Również tym razem chcemy szeroko omówić powyższe zagadnienia. Przykładem będą dylematy i problemy instrumentariuszek poruszane na forach internetowych i zadawane nawzajem sobie pytań pozostających często bez merytorycznych odpowiedzi.