Celem spotkania jest zapoznanie uczestników z aktualnym stanem prawnym dotyczącym postępowania z dokumentacją, a także przedstawienie obowiązujących standardów dotyczących prowadzenia archiwów w zakładach opieki zdrowotnej.

Uwaga nowelizacja! Analiza treści Zarządzenia nr 36 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z 9 września 2019 roku w sprawie kryteriów wartościowania dokumentacji medycznej Szkolenie przygotowuje do kontroli i audytów prowadzonych przez organy nadrzędne i nadzorujące w SP ZOZ z zakresu zarządzania dokumentacja i odpowiada na określony w Instrukcji archiwalnej obowiązek pogłębiania kwalifikacji zawodowych przez odpowiedzialnych za dokumentację pracowników.

Program:

1.Z czego wynika obowiązek dbałości o dokumentację w jednostce opieki zdrowotnej? Garść uwag nt. regulacji prawodawstwa krajowego (w tym Ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach) i unijnego, z uwzględnieniem zapisów Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej.

2.Różnice w postępowaniu z dokumentacją papierową i elektroniczną. Konsekwencje wyboru tradycyjnego systemu wykonywania czynności kancelaryjnych a EZD.

3.Odmienne obowiązki państwowych i samorządowych ZOZ-ów a „prywatnej” służby zdrowia w zakresie prowadzenia dokumentacji.

4.Obieg dokumentacji w SPZOZ (zakładanie akt spraw, znakowanie pism, znak sprawy, kancelaryjny opis teczek rzeczowych, prowadzenie historii chorób i dokumentacji medycznej zbiorczej)).

5.Nowe kryteria wyboru materiałów archiwalnych z dokumentacji medycznej. Na czym polegają i kogo dotyczą?

6.Ile lat przechowywać dany typ dokumentów? Ustalanie czasookresów przechowywania segregatorów z aktami i dokumentacją medyczną. Potrzeba korekty treści jednolitych rzeczowych wykazów akt.

7.Przechowywanie i udostępnianie dokumentacji przez komórki i stanowiska pracy. Odpowiedzialność twórców za dokumentację.

8.Zamykanie teczek rzeczowych i przygotowanie dokumentacji do archiwum zakładowego/składnicy akt.

9.Jak zorganizować i prowadzić archiwum w SPZOZ – wymogi lokalowe  i personel.

10.Archiwum medyczne, a archiwum administracyjno-finans. – różnice i podobieństwa.

11.Ewidencja i zabezpieczanie dokumentacji w archiwum. Udostępnianie dokumentacji.

12.Rozliczanie się z dokumentacją zakończoną. Złożoność procedury brakowania dokumentacji. Konstekst RODO.

13.Kontrole archiwalne w ZOZ. Ich zakres, przedmiot i cel.

14.Podsumowanie (pytania, dyskusja).

Prowadzący - Anna Opara-Rak -Specjalista ds. zarządzania dokumentacją najnowszą, doktor n. hum. z zakresu archiwistyki, absolwentka Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie, biegły sądowy, uczestnik studiów EMBA, wieloletni pracownik Oddziału Nadzoru Archiwalnego w Archiwum Państwowym w Kielcach, prowadzi własną działalność gospodarczą z zakresu spraw kancelaryjno-archiwalnych. Jest pierwszą w Polsce osobą, która podjęła się analizy i wartościowania dokumentacji placówek opieki zdrowotnej uzyskując na ten cel dofinansowanie Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. 

 ZGŁOSZENIA PRZYJMUJEMY POPRZEZ:

1. Wypełnienie karty zgłoszeniowej dostępnej w załączniku i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem res@res.edu.pl

2. Wypełnienie formularza elektronicznego dostępnego na stronie webinaru.

3. Zgłoszenie można wycofać mailem na 5 dni roboczych przed planowanym terminem. W przypadku wycofania zgłoszenia po tym terminie RES Edukacja s.c. może obciążyć Państwa kosztami w wysokości 80% ceny

Opiekun: Sylwia Głowacka, tel. 504 268 795, e-mail sglowacka@res.edu.pl

DANE ORGANIZATORA
RES EDUKACJA - Kompleksowa organizacja szkoleń s.c.
ul. Białostoczek 15/35 ,15-869 Białystok
biuro@res.edu.pl,
faks: 85 87 42 011 tel. 504 268 795, 518 192 393
NIP: 5423316405 REGON: 380410137