Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych

Logowanie do systemu składek:

Podmiot grupowy   |   Użytkownik indywidualny


Komunikat

Opublikowano: 28.10.2024 r.

Warszawa, 23 października 2024 r.


Komunikat

Informujemy, iż stosownie do komunikatu Ministerstwa Zdrowia wnioski o wyrażenie zgody przez Ministra Zdrowia na warunkowe wykonywanie zawodu pielęgniarki lub położnej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez obywateli Ukrainy, którzy uzyskali kwalifikacje pielęgniarki lub położnej poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej można składać wyłącznie do dnia 24 października 2024 r. Wnioski złożone po 24 października 2024 r. nie będą rozpatrywane przez MZ.

(link do komunikatu poniżej)

https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-w-sprawie-terminu-skladania-wnioskow-o-wyrazenie-zgody-przez-ministra-zdrowia-na-warunkowe-wykonywanie-zawodu-pielegniarki-lub-poloznej

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 854) wprowadzono następujące zmiany do ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, które wejdą w życie z dniem 25 października 2024 r.

1. Wydłużono do 30 dni termin na przyznanie warunkowego prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej oraz prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej na określony zakres czynności zawodowych, okres i miejsce jego wykonywania w podmiocie wykonującym działalność leczniczą przez okręgową radę pielęgniarek i położnych.

2. Wprowadzono wymóg wykazania się znajomością języka polskiego minimum na poziomie B1 przez pielęgniarki i położne, które uzyskały kwalifikacje poza Unią Europejską i posiadają zgodę Ministra Zdrowia na wykonywanie zawodu pielęgniarki albo położnej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uzyskaną w ramach tak zwanej procedury uproszczonej. Osoby, które uzyskają zgodę MZ na wykonywanie zawodu pielęgniarki albo położnej na podstawie wniosku złożonego do MZ od dnia 25 października 2024r. będą zobowiązane do przedłożenia okręgowym radom pielęgniarek i położnych dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego minimum na poziomie B1 w celu przyznania prawa wykonywania zawodu. Wykaz dokumentów poświadczających znajomość języka polskiego minimum na poziomie B1 ogłosi Minister Zdrowia w Biuletynie Informacji Publicznej (do chwili obecnej wykaz nie został jeszcze ogłoszony). Po otrzymaniu ww. wykazu niezwłocznie zostanie on przesłany.

Powyższa ustawa wprowadziła również stosowne przepisy przejściowe.

W myśl tych przepisów osoby, które uzyskały zgodę MZ na wykonywanie zawodu pielęgniarki albo położnej na podstawie wniosku złożonego do dnia 24 października 2024r. włącznie a następnie uzyskały prawo wykonywania zawodu pielęgniarki albo położnej (warunkowe albo na określony zakres czynności zawodowych, czas i miejsce zatrudnienia w podmiocie wykonującym działalność leczniczą) będą obowiązane do przedłożenia właściwej okręgowej radzie pielęgniarek i położnych ww. dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego minimum na poziomie B1 w terminie do dnia 1 maja 2026 r., pod rygorem utraty prawa wykonywania zawodu pielęgniarki albo położnej.

W związku z powyższym w praktyce wszystkie osoby, które miały dotychczas przyznane przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych prawo wykonywania zawodu pielęgniarki albo położnej na podstawie decyzji MZ (warunkowe albo na określony zakres czynności zawodowych, czas i miejsce zatrudnienia w podmiocie wykonującym działalność leczniczą) będą zobowiązane do złożenia dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego minimum na poziomie B1 w terminie do dnia 1 maja 2026 r., pod rygorem utraty prawa wykonywania zawodu pielęgniarki albo położnej.

Prosimy o zwracanie uwagi na datę złożenia wniosku do MZ o wyrażenie zgody na wykonywanie zawodu pielęgniarki lub położnej, która jest zawarta w uzasadnieniu decyzji MZ, którą otrzymują Państwo od cudzoziemca.

W przypadku gdy z uzasadnienia decyzji MZ wynika, że ww. wniosek został złożony do MZ do dnia 24 października 2024 r. uzasadnione będzie poinformowanie osoby, iż po przyznaniu prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej będzie ona zobowiązana do przedłożenia okręgowej radzie pielęgniarek i położnych dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego minimum na poziomie B1 w terminie do dnia 1 maja 2026 r. pod rygorem utraty PWZ.

Natomiast gdy z uzasadnienia decyzji MZ wynika, że ww. wniosek został złożony do MZ po dniu 24 października 2024 r. uzasadnione będzie poinformowanie osoby, iż w celu przyznania prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej (podjęcia uchwały w przedmiotowej kwestii) niezbędne jest przedłożenie okręgowej radzie pielęgniarek i położnych dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego minimum na poziomie B1.

Webinarium: "ZAAWANSOWANE METODY TERAPEUTYCZNE W ONKOLOGII".

Opublikowano: 23.10.2024 r.

Data publikacji 22.10.2024 r.

W imieniu Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej - organizatora Programu Edukacji Onkologicznej, w ramach którego działa Akademia Pielęgniarstwa Onkologicznego - serdecznie zapraszamy do bezpłatnego udziału w webinarium: "ZAAWANSOWANE METODY TERAPEUTYCZNE W ONKOLOGII".

Szkolenie odbędzie się w dniu 24 października br. o godzinie 18.00.

Wydarzenie jest certyfikowane. Uczestnictwo na poziomie 50% obecności, uprawnia do otrzymania Certyfikatu.

Przypominamy, że zapisy na wydarzenie są możliwe po wcześniejszym zarejestrowaniu się na nowym Portalu Edukacyjnym www.programedukacjionkologicznej.pl

czytaj dalej

Webinar: Higiena i Pielęgnacja pacjenta unieruchomionego - punkty krytyczne

Opublikowano: 17.10.2024 r.

Serdecznie zapraszamy na webinar „Higiena i Pielęgnacja pacjenta unieruchomionego – punkty krytyczne”, gdzie dowiesz się, jak efektywnie zadbać o pacjentów leżących, minimalizując ryzyko infekcji, odleżyn i innych powikłań. Przedstawimy kluczowe strategie poprawy jakości opieki i komfortu pacjenta, a także praktyczne wskazówki dla osób pracujących z pacjentami długoterminowo unieruchomionymi. Zapisz się już dziś!

Webinar jest zaplanowany na 17 października 2024 godzina 19.00. 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. 

W webinarze weźmie udział Pani Sylwia Rogowska Specjalistka pielęgniarstwa opieki paliatywnej, wykładowczyni Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku.

https://edukacjapacjenta.pl/webinary/vimeo/44/webinar-17-10-2024

czytaj dalej

OIPiP w Łodzi na Fabebooku i Instagramie!

Opublikowano: 16.10.2024 r.

Serdecznie zapraszamy na oficjalny profil Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Łodzi na Facebooku i Instagramie!

>> Odwiedź nas na Facebooku - https://www.facebook.com/profile.php?id=61566340242371

>> Odwiedź nas na Instagramie - https://www.instagram.com/oipip.lodz/

Zapraszamy do aktywnego śledzenia naszych postów, w których będziemy dzielić się informacjami o działalności samorządu pielęgniarek i położnych.

Bądźcie z nami na bieżąco!

Sprawni po udarze. Kompleksowe podejście do profilaktyki, leczenia i rehabilitacji

Opublikowano: 10.10.2024 r.

Data publikacji 10.10.2024 r.
„Sprawni po udarze. Kompleksowe podejście do profilaktyki, leczenia i rehabilitacji”

serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w hybrydowej konferencji szkoleniowej „Sprawni po udarze. Kompleksowe podejście do profilaktyki, leczenia i rehabilitacji”, która odbędzie się 16 listopada 2024 r., w Krakowie. To wydarzenie jest dedykowane specjalistom pracującym z pacjentami po udarze mózgu – logopedom, neurologopedom, psychologom, neuropsychologom, terapeutom, dietetykom, fizjoterapeutom, opiekunom oraz farmaceutom.

Konferencja oferuje możliwość zdobycia najnowszej wiedzy i umiejętności w zakresie profilaktyki udarowej oraz kompleksowej rehabilitacji pacjentów. Uczestnicy dowiedzą się, jak skutecznie wspierać pacjentów w powrocie do sprawności oraz aktywnego życia zawodowego i społecznego, korzystając z holistycznego podejścia do zdrowia neurologicznego.

Wśród prelegentów gościć będziemy znakomitych ekspertów, m.in.: prof. dr hab. n. med. Monikę Rudzińską-Bar, dra n. med. Jarosława Szczygła, dr n. hum. Paulinę Wójcik-Topór, dr Anitę Famułę-Jurczak, dra n. farm. Piotra Kaczmarczyka, mgr Tatianę Lewicką.

Konferencja odbywa się w formie stacjonarnej w Krakowie oraz online.

Więcej informacji: https://wir-wydawnictwo.com/konferencja/

czytaj dalej

Nietrzymanie moczu jako wyzwanie w pielęgniarskiej opiece nad pacjentami w POZ

Opublikowano: 10.10.2024 r.

Data publikacji: 10.10.2024 r.

Bezpłatny video-podcast: Nietrzymanie moczu jako wyzwanie w pielęgniarskiej opiece nad pacjentami w POZ

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. W podcaście udział wzięła dr n. o zdr. Mariola Pietrzak, Konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania podcastu. Opieka pielęgniarska odbywająca się zarówno w domach, jak i w szpitalach, musi opierać się na empatii, wyrozumiałości i profesjonalnym podejściu do każdej osoby. Jest to szczególnie ważne w kontekście opieki nad pacjentami z inkontynencją. Jaka jest konkretnie rola pielęgniarek POZ w takich przypadkach? Co należy do ich obowiązków i w jaki sposób z takiej relacji może skorzystać pacjent? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieli dr n. o zdr. Mariola Pietrzak, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa zachowawczego, Konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.

czytaj dalej

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Opublikowano: 10.10.2024 r.

Data publikacji: 8.10.2024 r.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z informacjami NFZ:

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest tematem, który wymaga szczególnej uwagi i zaangażowania nas wszystkich. Z naszych danych wynika, że w 2023 roku ze świadczeń z zakresu zdrowia psychicznego w ramach NFZ skorzystało ponad 211 tysięcy osób poniżej 18 roku życia – to wzrost o 48% w porównaniu do 2020 roku*. Co więcej, nakłady na świadczenia psychiatryczne wzrosły aż o 313%, co pokazuje skalę problemu.

Dramaty, takie jak obecne powodzie na południu Polski, mogą dodatkowo wpływać na psychikę dzieci i młodzieży, zwiększając stres i poczucie niepewności. Warto zwrócić szczególną uwagę na ich stan emocjonalny w tym trudnym czasie.

 - Zacznę od bardzo ważnego komunikatu do dorosłych: bądźcie uważni na potrzeby swoich dzieci i dbajcie o relacje z najbliższymi, bo jeśli nie ma tego fundamentu, to niestety trudno będzie zauważyć alarmujące często sygnały, jeśli chodzi o zdrowie i funkcjonowanie dziecka – mówi dr n. med. Aleksandra Lewandowska.

O co Państwa prosimy

Narodowy Fundusz Zdrowia, aby wesprzeć rodziców, opiekunów, nauczycieli,  w rozpoznawaniu objawów kryzysu psychicznego u młodych osób, przygotował nowe materiały edukacyjne. Zachęcamy do udostępniania naszego filmu w mediach społecznościowych, biuletynach i wśród pracowników, na stronie www instytucji, w której Państwo pracują. Wspólnie możemy zwiększyć wiedzę na temat zdrowia psychicznego dzieci i pomóc w walce z kryzysami psychicznymi wśród dzieci i młodzieży. Dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie. Zdrowie dzieci, to nasza wspólna sprawa!

Nowy film na YouTube: „Co robić, gdy dziecko przechodzi kryzys psychiczny?”

W najnowszym filmie na kanale YouTube Akademia NFZ, dr n. med. Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, dzieli się praktycznymi wskazówkami, jak rozpoznać kryzys psychiczny i jak skutecznie pomóc swojemu dziecku.

Film odpowiada na kluczowe pytania:

  1.     Jak odróżnić kryzys psychiczny od typowych zachowań w okresie dojrzewania?
  2.     Kiedy i gdzie szukać pomocy specjalistycznej?
  3.     Na czym polega pomoc w „czterech zetkach”?
  4.     Jak budować zdrowe relacje z dzieckiem, aby wspierać jego zdrowie psychiczne?


Zobacz film: Co robić, gdy dziecko przechodzi kryzys psychiczny?

Gdzie szukać pomocy?

Pomoc psychiatryczna dla dzieci i młodzieży jest realizowana na trzech poziomach:
 

  1.     I poziom: Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej – pierwsza linia wsparcia dla dzieci i rodziców.
  2.     II poziom: Opieka dzienna lub ambulatoryjna w oddziałach dziennych lub poradniach zdrowia psychicznego.
  3.     III poziom: Opieka szpitalna w stacjonarnych oddziałach psychiatrycznych.


Nie potrzebujesz skierowania!

Znajdź placówkę najbliżej Ciebie:

Sprawdź interaktywną mapę ośrodków pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży: Mapa placówek

Dodatkowo:
Wiele informacji o rozpoznawaniu kryzysów i dostępnych formach pomocy znajdą Państwo również w naszym Poradniku Pacjenta Jak pomóc dziecku w kryzysie psychicznym, dostępnym na stronie NFZ.

* Liczba pacjentów w wieku poniżej 18 r.ż., którym udzielono co najmniej jedno świadczenie z rozpoznaniem głównym F10-F98 w ramach rodzaju świadczeń opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, lub pilotażu CZP lub w ramach świadczeń dotyczących programu oddziaływań terapeutycznych (dane z raportu NFZ).    

Video podcast: Ocena ryzyka i pielęgnacja skóry u pacjentów z cukrzycą i NTM

Opublikowano: 10.10.2024 r.

Data publikacji 8.10.2024 r.

Video podcast: Ocena ryzyka i pielęgnacja skóry u pacjentów z cukrzycą i NTM

Serdecznie zapraszamy do udziału w video podcaście, który poświęcony jest wpływowi cukrzycy na NTM. Cukrzyca, choć sama w sobie jest poważną chorobą, może prowadzić do kolejnych zaburzeń. W tym do tak zwanej neuropatii cukrzycowej, która powoduje uszkodzenie nerwów i wpływa znacząco na pogorszenie się stanu zdrowia chorego. Jednym z objawów neuropatii cukrzycowej jest nietrzymanie moczu i inne zaburzenia pracy pęcherza. Jaka jest zależność pomiędzy cukrzycą a nietrzymaniem moczu, a także jak można poradzić sobie z tym problemem – także w sposób doraźny - opowiedzą dr n. med. i n. o zdr. Beata Stepanow, Prezes SED i Honorata  Błaszczyk, specjalista medycyny rodzinnej.

https://edukacjapacjenta.pl/szkolenia/263

Ocena ryzyka i pielęgnacja skóry u pacjentów z cukrzycą i NTM Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. W video podcaście udział wzięły dr n. med. i n. o zdr. Beata Stepanow, Prezes SED oraz Honorata  Błaszczyk, specjalista medycyny rodzinnej.

czytaj dalej

Turkus w czepku

Opublikowano: 08.10.2024 r.

Spotkanie „Turkus w czepku” online 23 października 2024 r. godz. 13:00

Data Publikacji 8.10.24

W imieniu NIPiP zapraszamy  serdecznie na wyjątkowy cykl spotkań „Turkus w czepku” online, przy kawie.

Podczas spotkań:

  1. Opowiemy o filarach turkusowych organizacji, czyli o celu, pełni i samozarządzaniu.
  2. Przyjrzymy się holenderskiemu modelowi Buurtzorg, który rewolucjonizuje opiekę pielęgniarską na świecie.
  3. Porozmawiamy o tym, jak turkusowy model może poprawić satysfakcję pacjentów i personelu i przynosić efekty finansowe.
  4. Rozpoczniemy budowanie społeczności pielęgniarek i położnych zainteresowanych turkusowym modelem pracy w Polsce.

Pierwszym gościem spotkania będzie pielęgniarka, dyrektor turkusowego SPZOZ-u w Dęblinie – Urszula Pielacka-Chodoła.

Spotkanie poprowadzi: Paulina Koperska – coach i konsultantka wspierająca samozarządzające się zespoły i organizacje.

Dołączcie do nas 23 października 2024 r. o godz. 13:00, aby dowiedzieć się, jak możemy wspólnie tworzyć lepsze środowisko pracy w opiece zdrowotnej!

Nie może Cię zabraknąć na tym inspirującym spotkaniu!

#Turkuswczepku #turkusowesamozarządzanie

czytaj dalej

Opublikowano: 08.10.2024 r.

Data publikacji: 3.10.24 r.

Zapraszamy w imieniu Centrum Edukacji Branżowej na szkolenie online z zakresu umów kontraktowych w podmiotach leczniczych oraz na szkolenie stacjonarne w Jastrzębiej Górze dedykowane jednostkom ochrony zdrowia.


Prowadząca: MAŁGORZATA SOKOŁOWSKA

Szkolenie online: ZATRUDNIANIE PERSONELU MEDYCZNEGO NA PODSTAWIE UMÓW KONTRAKTOWYCH – PRAKTYCZNE ASPEKTY

Ostatni termin: 4 październik 2024 r. – gwarantowane

Cena: 450 zł/os. – opcje cenowe w załączonym programie


Wykładowca: PIOTR CIBORSKI, MAŁGORZATA SOKOŁOWSKA

Szkolenie stacjonarne: ZATRUDNIANIE W PODMIOTACH LECZNICZYCH – MOŻLIWOŚCI I ZAGROŻENIA Z PODZIAŁEM NA RODZAJ UMOWY

Termin: 16-18 październik 2024 r. – Jastrzębia Góra – Hotel Astor – 16 wolnych miejsc

Cena: 1890 zł/os. - opcje cenowe w załączonym programie

czytaj dalej



Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Biuro Okręgowej Izby Pielęgniarek
i Położnych w Łodzi

Adres:
91-762 Łódź, ul. Emilii Plater 34
tel. (42) 633 69 63; fax 633 68 74
e-mail: biuro@oipp.lodz.pl
NIP 725 10 54 451

Konto bankowe:
Santander Bank Polska S.A.
Ul. Ogrodowa 8, II oddział w Łodzi
Nr konta: 20 1090 1304 0000 0000 3000 3869



BIP

Zaloguj się